Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u januaru 2023. godine, u odnosu na decembar 2022. godine, u proseku su povećane za 1,4 odsto. Kako je saopštio
"Naša robna razmena sa Evropskom unijom iznosila je približno 40 milijardi evra, što je rast od 27,7 odsto u odnosu na 2021. godinu i predstavlja 59 odsto naše ukupne robne razmene sa svetom", istakao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je to izjavio povodom potpisivanja finansijskog sporazuma
Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Tanja Miščević i zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva potpisale su danas, u prisustvu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, Finansijski sporazum za paket energetske podrške Evropske unije Srbiji. Taj "aranžman", kako je
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije Jelena Begović izjavila je danas u Dubaiju da je biotehnologija tehnologija budućnosti, koja će pomoći da se svakodnevni život građana poboljša, a imaće i
Cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva u decembru 2022. godine, u odnosu na isti mesec 2021. godine, povećane su za 32,1 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS). Ako posmatramo po glavnim grupama
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić posetila je danas Bojnik, gde je sa predsednikom Opštine Nebojšom Nenadovićem razgovarala o projektima koji se realizuju u
Bez soje na berzi u prethodnoj sedmici
Na novosadskoj Produktnoj berzi ukupno je prometovano 1.804 tone, čija finansijska vrednost dostiže 57.171.850,00 dinara. Ako napravimo paralelu sa prethodnom nedeljom, kada se beleži rast i količinskog i finansijskog prometa, ova nedelja donosi pad od 35 odsto.

Ilustracija: Pixabay
U sedmici za nama "atmosfera" na novosadskoj Produktnoj berzi prošla je ovako: izostanak soje iz trgovanja; veća tražnja na tržištu žitarica.
Usled praznika, manje radnih dana u ovoj nedelju, kako ukazuju iz ove fonansijske institucije, uticalo je i na manje ostvaren promet na robno-berzanskom tržištu.
Primetna je povećana tražnja za žitaricama, dok soja i ove nedelje izostaje iz trgovanja. Ukupno je prometovano 1.804 tone, čija finansijska vrednost dostiže 57.171.850,00 dinara.
Ako napravimo paralelu sa prethodnom nedeljom, kada se beleži rast i količinskog i finansijskog prometa, ova nedelja donosi pad od 35 odsto.
Što se tiče tržišta kukuruza, trgovali su se manji lotovi. U odnosu na prethodni period, beleži se veće interesovanje kupaca za ovom žitaricom. Kukuruzom se trgovalo u cenovnom rasponu od 27,50 do 28,00 din/kg bez PDV-a. Ponder cena iznosi 27,86 din/kg bez PDV-a (30,65 din/kg sa PDV-om), što je statistički niže za 1,8 odsto u odnosu na prethodnu nedelju. Ugovor za kukuruz sa vlagom do 16 procenata zaključen je po ceni od 26,50 din/kg bez PDV-a.
Po pitanju pštenice, situacija je bila ovakva... Kao i tokom prethodne nedelje, zabeležen je primat u trgovanju. Ugovori za ovu berzansku robu zaključeni su u cenovnom rasponu od 28,30 do 28,40 din/kg bez PDV-a. Trgovalo se isključivo pšenicom sa minimum 12 procenata proteina. Ponder cena iznosi 28,39 din/kg bez PDV-a (31,23 din/kg sa PDV-om) što je rast od oko 1 odsto u odnosu na sedam dana ranije.
Na tržištu soje u potpunosti izostaje tražnja, što je uticalo da soja već treću
nedelju izostaje iz robno-berzanskog trgovanja. I prodavcu su bili uzdržaniji u
ponudama ove nedelje, te ponude od 66,50 din/kg bez PDV-a, za soju uz
obračun kvaliteta, nisu rezultirale zaključenjem berzanskog posla.
Kad je reč o ostalim robama, trgovalo se suncokretovom sačmom sa 33 odsto proteina po ceni od 39,00 din/kg bez PDV-a. Ova berzanska roba beleži konstantan rast cene, te u odnosu na prethodnu nedelju je cena viša za 3,8 odsto.
Zabeležena je i veća ponuda mineralnih đubriva. UREA se nudi u cenovnom
rasponu od 553,00 do 560,00 €/t, dok se ruski AN nudi od 600,00 do 610,00
Što se tiče globalnih prilika, cena pšenice je u padu u Čikagu. Jači kurs dolara utiče na kretanje cene. Tržište kukuruza pokušava da se stabilizuje usled neizvesnosti oko južnoameričkog roda, pogotovo u Argentini.
U Evropi, na Evronekstu se od početka nedelje beleži rast cena. Geopolitički rizik je u centru pažnje, naročito zbog ruskih kritika izvoznog koridora.
Evropsko tržište kukuruza je veoma zavisno od uvoza iz Ukrajine. Krajem
nedelje dolazi do pada cena, uprkos slabljenju kursa evra u odnosu na
dolar.
IGC (Međunarodni savet za žitarice) je u prošli četvrtak objavio nove procene bilansa.
Za pšenicu, blagi rast svetskih krajnjih zaliha u poređenju sa januarskom
procenom (+1 mil t, tj. +2,5 odsto u odnosu na prethodnu sezonu). Krajnje
zalihe kukuruza su takođe povišene za +1 mil t, integrišući smanjenje
potrošnje zbog manje argentinske proizvodnje u poređenju sa
prethodnom procenom.
PROMOCIJE

PROMOCIJE

KONFERENCIJE
